⟵ POPRZEDNIE PYTANIENASTĘPNE PYTANIE ⟶
ID: 4373#1
streszczenie: Maksymilian Maria Kolbe, właściwie Rajmund Kolbe (ur. 8 stycznia 1894 w Zduńskiej Woli, zm. 14 sierpnia 1941 w KL Auschwitz) – polski franciszkanin konwentualny, prezbiter, gwardian, misjonarz, męczennik, święty Kościoła katolickiego.
Założyciel organizacji Rycerstwo Niepokalanej, miesięcznika „Rycerz Niepokalanej” i Radia Niepokalanów oraz najliczniejszego klasztoru na świecie w Niepokalanowie (762 osoby w 1939).
Pierwszy polski męczennik okresu II wojny światowej wyniesiony na ołtarze podczas beatyfikacji jako wyznawca w 1971, a następnie kanonizacji jako męczennik w 1982.
kontekst: W 1982 roku, na kilka miesięcy przed kanonizacją, w prasie amerykańskiej i brytyjskiej (m.in. „St. Louis Jewish Light”, „Washington Post”, „The New York Times”, „Boston Jewish Advocate”) ukazały się artykuły na temat antysemityzmu Kolbego. Dowodem miały być m.in. odniesienia do Protokołów Mędrców Syjonu i powoływanie się na nie w pismach Kolbego. W 1926 Kolbe pisał, że masoni to żydowskie ugrupowanie, które pragnie zniszczyć kościół. W 1934 w liście do przyjaciela potępiał pomysł systematycznej eksterminacji Żydów, opowiadał się za bojkotem ekonomicznym. Jednocześnie uważał, że celem nie powinno być budzenie nienawiści do Żydów, a jedynie konwersja ich na katolicyzm. Wydawane przez Kolbego pisma: „Mały Dziennik“ i „Rycerz Niepokalanej“ szerzyły jednak antysemickie postawy. Pisma popierały getto ławkowe, nie potępiały przemocy wobec Żydów, która miała miejsce podczas nocy Kryształowej; sugerowały, że Żydzi powinni emigrować z Polski. Kolbe nadzorował publikacje tych wydawnictw i tolerował poglądy w nich zawarte. Postawa Kolbego wobec Żydów nie opierała się na rasizmie, podzielała jednak pewne uprzedzenia na temat Żydów, które były częścią ideologii nazistowskiej.
pytanie: W jakich magazynach pisano o antysemityzmie Kolbego?
zaznaczony fragment: „St. Louis Jewish Light”, „Washington Post”, „The New York Times”, „Boston Jewish Advocate”
odpowiedź (lemat): „St. Louis Jewish Light”, „Washington Post”, „The New York Times”, „Boston Jewish Advocate”
pytanie nieodpowiadalne: nie